17 листопада - Міжнародний день відмови від куріння
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД КУРІННЯ
Відомо здавна про пагубний вплив шкідливих звичок на здоров'я та тривалість життя людини. Проте кожен з нас є творцем своєї долі і несе відповідальність за прийняті рішення.
Паління- це своєрідне самовираження, особливливо у підлітків, які, на жаль, мають доступ до всіх тютюнових товарів. А паління у ранньому віці викликає залежність.
Згідно із статистичними даними середня тривалість життя принаймні на 10 років менша у курців в порівнянні з тими, хто не палить. Онкологи стверджують, що куріння скорочує тривалість життя чоловіків на 12 років, а жінок- на 11 років, при чому скорочення тривалості життя прямо залежить від того, з якого віку та як довго людина палить. За даними ВООЗ у всьому світі куріння є причиною 90 % смертей від раку легень, 75%- від хронічного бронхіту, який виникає у 88% курців.
На зміну традиційним сигаретам “виходять” сучасні вейпи та електронні сигарети, вплив яких ще не до кінця вивчено та досліджено. Серед підлітків паління електронних сигарет- можливість виділитись та привернути до себе увагу. Також існує думка, що паління електронних сигарет допомагає кинути курити. В деяких випадках можливо це так, але з іншого боку їх використання може сприяти підвищенню інтенсивності паління.
Мало хто може замислитися, що тютюновий дим містить понад 7000 хімічних елементів, 250 з яких є токсичними, а 70-здатні викликати онкологічні захворювання. Щороку у світі від захворювань, які спричинені палінням помирає понад 8.000.000 людей, згідно досліджень 1,2 мільйони - пасивні курці.
Вплив на різні системи організму:
-дихальна система-відбувається подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, порушуючи правильне функціонування;
-центральна нервова система -нікотин має збудливу дію, відбувається спазм судин головного мозку, надходить менше крові до нього. Саме тому у курців знижується працездатність і погіршується пам’ять, часто турбують головні болі, виникають проблеми з засинанням;
-серцево-судинна система-паління викликає підвищення артеріального тиску, аритмії, порушення кровообігу. Науково доведено, що у курців частіше зустрічається інфаркт міокарду;
-репродуктивна система- куріння порушує активність сперматозоїдів. Не менш пагубно нікотин діє і на жіночий організм приводячи до загибелі яйцеклітин. Також токсичні речовини призводять до передчасних пологів, завмирання та загибелі плоду;
-Спричиняє онкологічні захворювання ротової порожнини, гортані, бронхів, легень;
-викликає остеопорози;
-викликає катаракту та сліпоту.
Існують такі аспекти залежності від нікотину:
-психологічні
-соціальні
-поведінкові
-фізичні
Проте, усвідомлюючи цю залежність, ви робите перший крок на зустріч її викорінення.
Кидати палити потрібно і варто незалежно від віку, статі, стажу паління та стану здоровʼя. Цей вчинок знайде відображення у вашому самопочутті:
-через 20 хвилин нормалізується артеріальний тиск;
-через 24 години практично весь нікотин виводиться з організму;
-через 1 тиждень покращить свою роботу рецепти смаку і нюху;
-через 3 місяці легені збільшать обʼєм роботи на 30%;
-через 9 місяців зменшиться задишка;
-через 1 рік ризик розвитку ішемічної хвороби серця зменшується вдвічі;
-через 5 років ризик інсульту зменшується до рівня тих, хто ніколи не палив.
Коли в людині є якась залежність, перший крок до відмови-це визнання цієї проблеми, її усвідомлення. Якщо ви стоїте на порозі прийняття рішення про відмову від паління, зробіть крок вперед, крок на зустріч самому собі, подаруйте собі можливість пожити довше.